Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Patroni

Patroni:

Pier Giorgio Frassati (ur. 6 kwietnia 1901 w Turynie, zm. 4 lipca 1925 tamże) – włoski błogosławiony Kościoła katolickiego, patronstudentów oraz ludzi gór i Akcji Katolickiej. młodzieży,

Był synem Alfreda Frassati – senatora Królestwa Włoch, i Adelaidy – malarki. Należał do wielu stowarzyszeń: Apostolstwa Modlitwy, Konferencji św. Wincentego a Paulo, Uniwersyteckiej Federacji Katolików Włoskich i Włoskiej Młodzieży Katolickiej. Studiował inżynierię górniczą na Politechnice Królewskiej w Turynie. Jego pasją były góry. 28 maja 1922 r. Frassati wstąpił do III Zakonu św. Dominika (zakon świecki), przyjmując imię Girolamo (Hieronim). W 1924 r. założył z przyjaciółmi nieformalne „Stowarzyszenie Ciemnych Typów” (Societa Tipi Loschi), którego celem był apostolat wiary i modlitwy między innymi przez wspólne górskie wycieczki. Zmarł w wieku 24 lat na chorobę Heinego-Medina, którą zaraził się od ubogiego chorego.

Frassati został ogłoszony błogosławionym przez papieża Jana Pawła II 20 maja 1990.

 

Bł. Karolina Kózkówna urodziła się w 1898 roku w wiosce Wal-Ruda (parafia Radłów) jako czwarte spośród jedenaściorga dzieci Jana i Marii z domu Borzeckiej. Religijna atmosfera domu Kózków w swych różnorodnych i autentycznych przejawach z łatwością była dostrzegana przez sąsiadów, którzy chętnie schodzili się do nich na czytanie książek religijnych, śpiewanie pieśni i wspólną modlitwę. Naukę szkolną Karolina ukończyła w 1911 roku, wtedy też zaczęła przejmować na siebie coraz więcej obowiązków domowych. Karolina bardzo lubiła się modlić. W każde Maryjne święto udawała się do odległego o 40 km sanktuarium tuchowskiego lub do Odporyszowa. Z wielką radością nosiła w procesjach parafialnych fereton Matki Niepokalanej. W dniu 18 listopada 1914 roku poniosła śmierć męczeńską z rąk rosyjskiego żołnierza w obronie czystości.

 

 

Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie pod Przasnyszem na Mazowszu, w końcu grudnia 1550 roku. W wieku czternastu lat został wyprawiony do Wiednia, gdzie uczęszczał do gimnazjum cesarskiego, prowadzonego przez jezuitów .

W roku 1565 ciężko zachorował, miał wizje religijne, podczas których otrzymał od Matki Bożej nakaz wstąpienia do Towarzystwa Jezusowego. Jego rodzina jednak sprzeciwiła się temu, Stanisław uciekł więc w sierpniu 1567 roku pieszo do Dylingi, a stamtąd do Rzymu, gdzie w październiku 1567 roku przyjęto go do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego. Jednak już w sierpniu 1568 roku zachorował na malarię i zmarł po kilku dniach (14 sierpnia).

W 1605 r. papież Paweł V zezwolił na oddawanie Stanisławowi Kostce niektórych dowodów publicznej czci, a w roku 1670 Klemens X zaliczył go w poczet błogosławionych.

W roku 1726 papież Benedykt XIII, odpowiadając na życzenie wielu Polaków, Włochów i jezuitów, ogłosił Stanisława świętym.

Jego wspomnienie obchodzone jest 18 września.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Komentarz

Możesz używać następujące tagi i atrybuty HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>